X

Ta strona używa cookies (ciasteczek). Więcej informacji

Światło i przestrzeń w biurze

Światło i przestrzeń w biurze

W najbardziej prestiżowych lokalizacjach centrów biznesowych jest coraz mniej miejsca nowe inwestycje, a ceny działek w takich miejscach osiągają horrendalne kwoty. To wszystko sprawia, że nowe inwestycje powstają często na niewielkich działkach o nietypowych kształtach, które definiują formę budynku. Z jednej strony ograniczenie w postaci metrażu i ukształtowania działki jest sporym wyzwaniem, z drugiej jednak - bywa inspiracją do powstania nietuzinkowych konstrukcji.

Budynki na planie trójkąta, liter bądź zupełnie abstrakcyjnych kształtów nikogo już nie dziwią. Okazuje się też, że strategia maksymalnego wykorzystania powierzchni działki przestała być aktualna, ponieważ dla nabywców i najemców coraz bardziej liczą się kwestie estetyczne, ekonomiczne i ergonomiczne: niebanalna forma, podkreślająca prestiż i nowoczesność instytucji mieszczących się w jej wnętrzu, koszt mediów (ogrzewania i oświetlenia) oraz dobre samopoczucie użytkowników przestrzeni, na które wpływa m.in. dostęp do światła dziennego i optymalna wielkość stanowiska pracy. Zdecydowanie dominującym trendem jest więc już nie maksymalne, lecz optymalne wykorzystanie powierzchni działki.

Nowoczesne technologie budowlane pozwalają na realizację ekstrawaganckich projektów, zapewniając im jednocześnie wysoką funkcjonalność. Wśród materiałów budowlanych wykorzystywanych w konstrukcjach obiektów biznesowych dominuje szkło. To bardzo plastyczny materiał, jednak wielu inwestorów obawia się użycia go ze względów ekonomicznych i praktycznych. Wykonanie szklanej konstrukcji wydaje się większym kosztem niż postawienie tradycyjnego, murowanego budynku. Tymczasem koszty te są porównywalne, choć technologia wykonania - zupełnie różna.

Ściany szklanych budynków wykonuje się w systemach fasadowych opartych na konstrukcjach aluminiowych. Rozróżnia się dwa rodzaje tego rodzaju systemów: słupowo-ryglowe i strukturalne. Oba pozwalają na wykonanie ścian osłonowych w różnych kształtach. Podstawą konstrukcji pierwszych są pionowe i poziome słupy rygli, do których za pomocą aluminiowych listew dociskowych montowane są szyby. Z kolei systemy strukturalne umożliwiają wykonanie konstrukcji bez zewnętrznych listew dociskowych. Ruszt nośny ściany strukturalnej wykonywany jest podobnie jak w ścianach słupowo-ryglowych, natomiast szklenie szybami odbywa się poprzez strukturalne (klejenie) mocowanie szkła o specjalnej budowie z wykorzystaniem odpowiednich ram aluminiowych. Dzięki temu zewnętrzna ściana budynku sprawia wrażenie wykonanej z jednej tafli szkła.

Wymyślny kształt budynku bardzo często pozwala na doświetlenie naturalnym światłem znacznie większej liczby stanowisk niż tradycyjna bryła prostopadłościanu. Dostęp do światła dziennego zapewnia pracownikom optymalne warunki do pracy i gwarantuje im lepsze samopoczucie. Podobnie jak przestronne, estetycznie urządzone wnętrze biura. Właśnie dlatego firmy coraz chętniej decydują się na biura w postaci openspace. Tak zorganizowana przestrzeń nie tylko sprawia wrażenie mniej zatłoczonej, ale też usprawnia komunikację w zespole. Zdarzają się jednak sytuacje, w których pracownicy potrzebują odrobiny prywatności – by przedyskutować projekt w mniejszym gronie lub wykonać ważny telefon. Wówczas bardzo przydatne okazują się niewielkie salki wydzielone z przestrzeni biurowej za pomocą szklanych ścianek, które w dowolnym momencie mogą zostać zdemontowane i zainstalowane w innym miejscu. Tego rodzaju ścianki można wykonać ze szkła tłumiącego dźwięki, lub o specjalnych właściwościach estetycznych i różnym stopniu przezroczystości np. ornamentowego lub matowego.

Szklane ścianki to także dobry sposób na oddzielenie od siebie poszczególnych stanowisk w biurze typu openspace, zwłaszcza w firmach, których pracownicy wykonują wiele rozmów telefonicznych. Taka niewidoczna izolacja gwarantuje komfort pracy nie zaburzając efektu estetycznego. Wnętrze pozostaje lekkie i pełne światła, a komunikacja niezakłócona.

Rozwój technologii pozwala na coraz szersze zastosowanie szkła zarówno w budownictwie jak i w architekturze wnętrz. Szkło jest nie tylko wytrzymałe i posiada doskonałe parametry termoizolacyjne, ale też przede wszystkim jest wyjątkowo inspirującym materiałem pozwalającym na skonstruowanie nowoczesnych, przyjaznych użytkownikom i pełnych światła przestrzeni o wyjątkowych walorach estetycznych. Szklane biurowce oceniane są przez najemców znacznie pozytywniej niż tradycyjne budynki, ponieważ kojarzą się z większym prestiżem. Podobnie przestronne, utrzymane w minimalistycznym stylu wnętrza biur. Tymczasem koszt ich wykończenia nie różni się znacząco od zastosowania innych, bardziej tradycyjnych materiałów - takich jak np. karton gips. Wszystkie te argumenty wskazują jednoznacznie na to, że zbliża się szklana rewolucja, w wyniku której rynek nieruchomości biurowych wzbogaci się o wiele nowatorskich projektów.

 

Vetrex logo

VETREX Sp. z o.o.
ul. Skarszewska 13
83-110 Tczew/Rokitki
tel. 58 692 24 00
fax: 58 692 24 24
www.vetrex.eu

Przeczytaj także

Dla producentów | Formy reklamowe | Regulamin | Polityka prywatności | Kontakt