X

Ta strona używa cookies (ciasteczek). Więcej informacji

Polbruk - architektoniczne zastosowania. Pobierz biblioteki CAD!

Polbruk - architektoniczne zastosowania. Pobierz biblioteki CAD!

 

Szlak godny królów – kostka Polbruk Granito elementem krajobrazu Niepołomic

 

Miasta z bogatą tradycją przykładają szczególną wagę do tego, by stanowiące o ich uroku historyczne budynki zachowane były w nienagannym stanie. Jednak równie ważne, jak dbałość o dorobek architektoniczny, jest zapewnienie mieszkańcom bezpiecznych tras spacerowych, które pozwolą urozmaicić lokalny krajobraz. W Niepołomicach, dzięki wykorzystaniu kostki brukowej Polbruk Granito, odrestaurowano dotychczasowy deptak, nadając mu nowoczesny wygląd, który jednocześnie nawiązuje do niezwykłej historii miasta.

 

 

 

Znajdujące się w województwie małopolskim Niepołomice, to miasto z ponad tysiącletnią tradycją, które, mimo bliskiego sąsiedztwa Krakowa, uważane jest za perełkę turystyczną regionu. Historia Niepołomic sięga 1340 roku, kiedy to Kazimierz Wielki zadecydował, że właśnie w tamtejszej puszczy wybuduje Zamek Królewski, który po dziś dzień stanowi chlubę i ozdobę terenów Małopolski. Miasto z tak bogatym dorobkiem historycznym wymaga szczególnej dbałości o lokalną architekturę, co wiąże się nie tylko z częstą renowacją samych zabytków, ale także ze stworzeniem estetycznego tła, które w pełni wyeksponuje ich urok. Znajdujący się w centrum miasta deptak od wielu lat cieszy się ogromną popularnością wśród turystów oraz mieszkańców Niepołomic. Niedawno, dzięki wykorzystaniu efektownej kostki Polbruk Granito, odrestaurowano tę najsłynniejszą w rejonie trasę spacerową. Inwestorzy zdecydowali się przede wszystkim na wybór materiału nawierzchniowego, który znany jest ze swojej trwałości, a także stwarza wiele możliwości aranżacyjnych. Niemniej wyjątkowym atutem kostki wytyczającej granice obecnego deptaka jest jej barwa idealnie stapiająca się z ciepłą kolorystyką niepołomickiego Zamku Królewskiego. Kostka Polbruk Granito w odcieniu indiana, dzięki wielobarwnej gamie kolorów, prezentuje się równie atrakcyjnie w towarzystwie bogatych konstrukcji architektonicznych, jak również bardziej oszczędnych w zdobienia okolicznych zabudowań. Dodatkowo, gładka faktura zwiększa komfort użytkowania nawierzchni, a zarazem eksponuje niecodzienny, płynnie przenikający się układ barw na powierzchni kostki. Wykorzystany materiał dostępny jest w czterech uniwersalnych rozmiarach stwarzających wiele możliwości aranżacyjnych, a ich przypominający tradycyjne cegły kształt doskonale koresponduje ze znajdującymi się w okolicy historycznymi budowlami. Uzupełnienie krajobrazu Niepołomic kostką Polbruk Granito udowadnia, że również z pomocą nowoczesnych materiałów można stworzyć bardzo efektowne wykończenie krajobrazu, podkreślające zarazem urok okolicznych zabudowań.

 

 

Kostka brukowa i materiały nawierzchniowe z potwierdzoną jakością firmy Polbruk

 

 

Rosnąca liczba dostępnych na rynku materiałów nawierzchniowych powoduje, że próba wyłonienia z ich grona produktów najwyższej jakości staje się wyjątkowo trudnym zadaniem. Firma Polbruk, spełniając surowe wymogi polskich i europejskich norm budowlanych, gwarantuje dostęp do solidnych i trwałych elementów brukowych o jakości potwierdzonej szeregiem  badań, których renomę podkreślają liczne zastosowania na prestiżowych budowach.

 

 

Dobór optymalnych materiałów nawierzchniowych często poprzedzony jest dokładnym przeglądem pełnej oferty dostępnych produktów, jednak podjęcie ostatecznej decyzji niezmiennie rodzi wiele dylematów. Budulec przyszłej nawierzchni powinien bowiem charakteryzować się nie tylko atrakcyjnym designem, ale przede wszystkim stanowić gwarancję trwałego, wytrzymałego i bezpiecznego w użytkowaniu podłoża. Elementy nawierzchniowe oferowane przez firmę Polbruk, dzięki nowoczesnym metodom produkcji i stosowaniu rzetelnych receptur roboczych są wyrobami o wysokiej jakości. Nawierzchnie z nich wykonane cechują się więc długoletnią trwałością i zapewniają bezpieczeństwo użytkowania.

 Jakość wyrobów Polbruk jest sprawdzana i potwierdzana w wielostopniowej kontroli jakości prowadzonej w ramach Zakładowej Kontroli Produkcji. Szczegółowe procedury kontrolne zostały opracowane zgodnie z zaleceniami podanymi w aktualnie obowiązujących przepisach przedmiotowych. Poszczególne grupy naszych wyrobów produkowane są aktualnie w odniesieniu do następujących norm :

- betonowe kostki brukowe  PN-EN 1338:2005

- betonowe płyty brukowe (w tym płyty ażurowe)  PN-EN 1339:2005

- krawężniki i obrzeza betonowe PN-EN 1340:2004

Spełnienie wymagań wymienionych norm, potwierdzone zapisami z badań i procedur kontrolnych, upoważnia nas do umieszczenia na naszych wyrobach znaku CE.  Wyroby tak oznakowane mogą być wprowadzane do obrotu na terenie Polski oraz wszystkich państw członkowskich UE (bez dodatkowych badań).  Specyfikacje właściwości tych produktów podane są w Deklaracjach Właściwości Użytkowych, które w naszym przypadku są dostępne do pobrania  ze  strony internetowej www.polbruk.pl.

 

 

Pozostała część naszego asortymentu produkowana jest na podstawie:

- betonowe płyty ściekowe zgodnie z Aprobatą Techniczne Techniczną

- palisady, gazony, elementy ogrodzeń, obrzeża ogrodowe zgodnie z normą PN

Ta grupa wyrobów po potwierdzeniu spełnienia wymagań jest oznaczana znakiem B, który umożliwia ich wprowadzanie do obrotu na terenie Polski. W tym przypadku wystawiana jest Krajowa Deklaracja Zgodności.

Podsumowując, nasze wyroby spełniają wymagania właściwych dokumentów odniesienia i wprowadzane są do obrotu zgodnie z aktualnymi przepisami prawnymi, w tym z Ustawą o wyrobach budowlanych i Rozporządzeniem 305/2011 PE. W związku z tym mogą być legalnie stosowane w podanym zakresie.

 

 

Niezależnie od wskazanych wymagań podstawowych, świadomi jakości swoich wyrobów oferujemy  i dostarczamy je do budowy autostrad, dróg szybkiego ruchu oraz  innych budów nadzorowanych przez GDDKiA.  Często obowiązują tam  wyższe  wymagania niż te podane w/w normach, a dostawy są poddawane bieżącej kontroli nadzoru inwestorskiego. Nasze wyroby były i są stosowane na wielu tego rodzaju inwestycjach.

Dodatkowym wyznacznikiem wysokiej jakości naszych wyrobów jest gwarancja jakiej udzielamy naszym klientom na okres 3 lat. Jest to okres dłuższy niż wynika z obowiązujących nas w tym zakresie przepisów.

 

Skrupulatnie przeprowadzony proces weryfikacji wysokiej jakości elementów brukowych firmy Polbruk przyczynia się nie tylko do systematycznego umacniania wysokiej pozycji marki na rynku materiałów budowlanych, ale, co najważniejsze, umożliwia dostarczanie coraz większej liczbie odbiorców solidnych wyrobów do tworzenia trwałych i efektownych kompozycji nawierzchniowych.

 

 

 

 

Baśniowe inspiracje w centrum Kielc – nowy ogród wystawowy firmy Polbruk

 

 

Dużymi krokami zbliża się koniec realizacji jednego z bardziej śmiałych i nowatorskich projektów architektonicznych stworzonych przez firmę Polbruk. Oparty na planie labiryntu ogród wystawowy w Kielcach już wkrótce urozmaici lokalny krajobraz, stając się zarazem jedną z najciekawszych roślinno-betonowych kompozycji na mapie Polski.

 

 

 

 

 

Firma Polbruk, wykorzystując szereg innowacyjnych rozwiązań zarówno w kwestii produkcji, jak i wzornictwa, z entuzjazmem angażuje się również w realizację przedsięwzięć niezwiązanych tylko i wyłącznie z dystrybucją oferowanych produktów. Jednym z cyklicznie powtarzanych przez firmę działań jest budowa ogrodów wystawowych, które pozwalają urozmaicić panoramę polskich miast oraz stanowią ciekawą formę prezentacji wybranych materiałów nawierzchniowych. Zbliżający się termin oficjalnego otwarcia powstającego w Kielcach ogrodu budzi duże emocje, a wszystko za sprawą innowacyjnego, inspirowanego baśniową tematyką projektu. Ogród ten z pewnością zachwycać będzie precyzją wykonania, ale zasadniczym jego atutem stanie się unikatowa, oparta na planie labiryntu kompozycja elementów roślinnych i betonowych. Autorem tego wyjątkowego projektu, pozwalającego dzięki oryginalnym aranżom wyeksponować liczne zalety wykorzystanych do jego realizacji produktów, jest architekt firmy Polbruk Pan Łukasz Franosik.

 

Miejski ogród labiryntowy firmy Polbruk w Kielcach, który stanowi jak dotąd największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce, znajduje się w pobliżu kieleckiego zakładu produkcyjnego firmy Polbruk, przy ul. Ściegiennego 262. Cały projekt zrealizowany został dzięki wykorzystaniu ponad 100 najciekawszych i odznaczających się bardzo wysokimi parametrami technicznymi propozycji produktowych. Głównym materiałem wykończeniowym, którego użyto do stworzenia sieci klimatycznych alejek oraz elementów małej architektury w tym ogrodzie, stały się kultowe kolekcje kostek brukowych firmy Polbruk, takie jak Polbruk Petra, Polbruk Trento, Polbruk Teriso oraz Polbruk Nostalite. Nie mogło zabraknąć również nowości, które mimo niedługiej obecności na rynku materiałów nawierzchniowych już zaskarbiły sobie liczne grono odbiorców. Należą do nich przede wszystkim innowacyjne i ekologiczne płyty ażurowe Polbruk Greengo, płukana wersja kostki Polbruk Urbanika 60 cm oraz wielofunkcyjny system ogrodzeniowy Polbruk Antara. Jednak tym, co stanowi o oryginalności niniejszego ogrodu i wyróżnia go na tle innych, miejskich realizacji architektonicznych, jest czerpiący inspirację z dawnych baśni i legend projekt, pozwalający zamienić każdą przechadzkę w wyjątkową wyprawę pełną przygód i niespodzianek. Moment otwarcia ogrodu labiryntowego w Kielcach to dopiero początek. Projekt ten pozostawiony zostanie bowiem w fazie rozwojowej tak, by wraz z upływem czasu możliwe stało się sukcesywne wypełnienie okolicznej przestrzeni plątaniną ścieżek i klombów, które mogą w przyszłości stać się częścią największego ogrodu labiryntowego w tej części.

 

 

Bezpieczeństwo gwarantowane – solidne i wytrzymałe kostki brukowe firmy Polbruk

 

 

Estetyka i oryginalność kompozycji nawierzchniowej, to niewątpliwie kluczowe elementy każdego nowopowstającego projektu. Nie można jednak zapominać, że równie istotna jak efekt wizualny jest wytrzymałość oraz długowieczność dobranych materiałów. Kostki brukowe firmy Polbruk pozwolą zrealizować wymyślne koncepcje aranżacyjne wokół domu, które dodatkowo charakteryzować się będą bardzo wysokim stopniem odporności na eksploatację.

 

 

 

Kostka brukowa należy do materiałów, których zasadniczą cechą jest duża wytrzymałość oraz odporność na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. Niemniej również w przypadku uniwersalnych produktów, powstałych z tego samego surowca, wyodrębnić można modele, które dzięki budowie znacznie przewyższają jakością pozostałe propozycje. Szeroka gama produktów brukowych zróżnicowana jest także pod względem właściwości oraz parametrów technicznych, które decydują o idealnym przeznaczeniu określonych elementów. Zasadniczym wymogiem stawianym materiałom nawierzchniowym jest ich wytrzymałość, z którą związana jest, nie tylko solidna budowa, ale też odporność na powstawanie różnego typu nieestetycznych i niebezpiecznych dla ciągłości struktury ubytków. W naszej strefie klimatycznej najczęstszą przyczyną znacznych zniszczeń na nawierzchni są zmienne warunki pogodowe, dlatego też tak ważny jest dobór materiałów, których zaawansowana budowa stanowi gwarancję odporności zarówno na wilgoć, jak i działanie niskich temperatur. Kostki brukowe firmy Polbruk, dzięki bardzo dobremu współczynnikowi mrozoodporności ( większość wyników < 0,1 kg/m2), a także niskiej  nasiąkliwości (< 5%)sprawiają, że nawet po wyjątkowo srogiej zimie nawierzchnia wokół domu prezentuje się w nienagannym stanie. Dodatkowo, wybierając model o płukanej fakturze (np. Polbruk Avanti, Polbruk Beganit, Polbruk City), która ma bezpośredni wpływ na wysoki stopień przyczepności nawierzchni, powierzchnia utworzonej kompozycji będzie zarazem naturalnie antypoślizgowa. Materiał nawierzchniowy, jakim jest kostka brukowa, dzięki dużej wytrzymałości na obciążenia sprawdzi się także w intensywnie eksploatowanych miejscach, na przykład jako budulec  podjazdów garażowych. Odporność kostek brukowych Polbruk na duże ciężary wynika z ich zoptymalizowanej grubości, która umożliwia precyzyjny dobór danego materiału w zależności od stopnia intensywności użytkowania danej nawierzchni. W roli bezpiecznego i bardzo wytrzymałego podłoża warto wykorzystać innowacyjne płyty ekologiczne Polbru Greengo. Ich ażurowa budowa zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa, dzięki szybkiemu odprowadzaniu wody opadowej do gruntu. Nie bez znaczenia jest również kształt elementów brukowych, który niekoniecznie związany jest tylko i wyłącznie z bogatymi możliwościami aranżacyjnymi. W miejscach, gdzie ze względu na zróżnicowaną rzeźbę terenu prace nad wykończeniem otoczenia powodują znaczne trudności warto wykorzystać kostki o nietypowym kształcie (np. Polbruk Avanti), które płynnie dostosowując się nie nierówności terenu stworzą estetyczne, a także bezpiecznie szlaki komunikacyjne.

 

Profil Polbruku w naszym serwisie: http://www.archispace.pl/node/21009_Polbruk_S_A_Polbruk_S_A

Biblioteki CAD Polbruk: http://www.archispace.pl/node/30464_Polbruk_S_A_Katalog_produktow

Przeczytaj także

Dla producentów | Formy reklamowe | Regulamin | Polityka prywatności | Kontakt