X

Ta strona używa cookies (ciasteczek). Więcej informacji

Nowe oblicze łódzkiej elektrociepłowni EC1 – kostka Polbruk

Nowe oblicze łódzkiej elektrociepłowni EC1 – kostka Polbruk

 

I. Nawierzchnie Polbruk na miarę nowoczesności - Uniwersytet Rzeszowski i Elektrownia EC1 w Łodzi

Realizacja innowacyjnych rozwiązań architektonicznych, wypełniających coraz staranniej krajobraz polskich metropolii, wiąże się nierozerwanie z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów budowlanych, stworzonych z myślą o kreowaniu nowoczesnej przestrzeni miejskiej. Elementy brukowe firmy Polbruk, które od lat pozwalają urzeczywistnić złożone idee dotyczące nietypowych kompozycji nawierzchniowych, tym razem stały się „kostką węgielną” dwóch nowatorskich budynków wzbogacających mapę Łodzi i Rzeszowa.

EC1 znana była dotychczas Łodzianom, jako najstarsza elektrownia w mieście, która mieszkańcom służyła nieprzerwanie przez blisko sto lat. Industrialne zabudowania wchodzące w skład całego kompleksu stanowią doskonały przykład pofabrycznej architektury Łodzi z końca XIX wieku. Z tego też powodu władze miasta postanowiły, by wokół konstrukcji niedziałającego już zakładu stworzyć projekt Nowego Centrum Łodzi. Inwestycja „EC1 Łódź - Miasto Kultury”, po zakończeniu rewitalizacji, ma przeistoczyć się w prężnie działające centrum kulturalne, którego nowa forma w pełni integrować się będzie z ideą działalności edukacyjnej. Proste ceglane mury, stanowiące wizytówkę industrialnej zabudowy łódzkiej, wymagały również wykreowania adekwatnego tła, które w pełni wydobędzie urok odnowionej konstrukcji w odcieniu żywej czerwieni. Do tego zadania inwestorzy dobrali niepozorny, jednak wykazujący się ogromnym potencjałem materiał nawierzchniowy, jakim jest klasyczna kostka brukowa Polbruk Prostokąt 14x28 cm. Szara barwa oraz wytyczone z matematyczną precyzją linie podziału stworzyły przyjemny dla oka deseń, który momentalnie zintegrował się z okoliczną architekturą, stając się zarazem współczesnym odzwierciedleniem przemysłowej przeszłości otoczenia EC1.

Nuta industrialnych inspiracji obecna jest również w wielu współczesnych realizacjach, które nie bazują na konstrukcjach zbudowanych przed laty, lecz są tworzone od podstaw. Do ich grona należą ukończone niedawno budynki wzniesione na potrzeby Uniwersytetu Rzeszowskiego. Architekci tworzący projekt w nietypowy sposób zdecydowali się połączyć surowe motywy z ponadczasową elegancją. Pomarańczowe mury stanowią jawne nawiązanie do klasycznej cegły klinkierowej, natomiast obszerne przeszklenia stały się odzwierciedleniem nowoczesnej stylistyki. Aby wykreować nawierzchnię wokół uniwersyteckiego budynku, konstruktorzy wybrali produkty, które zarówno renomą marki, jak i długą obecnością na rynku wypracowały sobie niezachwianą opinię pośród konkurencyjnych materiałów budowlanych. Mowa o kostkach brukowych firmy Polbruk, które stały się zasadniczym elementem dekoracyjnym najnowszej inwestycji władz rzeszowskiej uczelni. Otaczająca ultranowoczesne, przeszklone konstrukcje nawierzchnia wymagała szczegółowego namysłu i wytężonej pracy architektów. Głównym materiałem została kostka z kolekcji Polbruk Ideo w odcieniu latte, który urozmaicił gamę kolorystyczną nowatorskich budowli, a także wnętrze rozległego holu, którego podłoże również utworzono z elementów brukowych. Granice szlaków komunikacyjnych wytyczono natomiast szerokimi pasmami grafitowej kostki Polbruk Avanti o trapezowym kształcie. Całość doskonale koresponduje z ciepłą barwą budynku i tworzy estetyczne tło dla okazałej konstrukcji.

 

II. Ogród z nutą harmonii – palisada Polbruk ZEN

Popularną tendencją, która na stałe zagościła we współczesnej architekturze krajobrazu, jest przeplatanie tradycyjnych rozwiązań aranżacyjnych z nutą wyrafinowanej egzotyki. Dostępna od niedawna na rynku palisada z kolekcji ZEN firmy Polbruk pozwoli w stylowy sposób zaprowadzić ład w przydomowym ogrodzie, wzbogacając zarazem jego dotychczasowe oblicze o element dalekowschodniego mistycyzmu.

Ogród, tylko z pozoru stanowi prostą w utrzymaniu inwestycję, podnoszącą znacznie atrakcyjność posesji. W rzeczywistości wymaga on jednak nieustannej pielęgnacji i dbałości o estetyczny wygląd poszczególnych elementów – począwszy od rabat kwiatowych, a kończąc na brukowanych alejkach. W momencie, gdy natłok codziennych obowiązków uniemożliwia systematyczną pracę w ogrodzie, warto zdecydować się na wykorzystanie ciekawych udogodnień architektonicznych. Do tego typu uniwersalnych rozwiązań należą przede wszystkim wielofunkcyjne materiały budowlane, takie jak murki oporowe, krawężniki, obrzeża, a także cieszące się coraz większą popularnością ozdobne palisady. Najnowszy produkt firmy Polbruk, jakim jest palisada wysoka ZEN, łączy w sobie atuty murków oporowych i obrzeży,  pozwalając na skrupulatne oddzielenie od siebie wybranych fragmentów gruntu. Dodatkowo, umożliwia urozmaicenie prostej rzeźby terenu poprzez regulację poziomów gruntu oraz utworzenie dzięki temu tarasów pozwalających na piętrową hodowlę dowolnej roślinności. Palisada ta, poza skutecznym porządkowaniem przestrzeni, spełnia również funkcję dekoracyjną, czerpiąc inspirację z dalekowschodniej estetyki. Istotą orientalnych stylizacji jest połączenie prostoty z tajemniczością, która odpowiednio wkomponowana w projekt ogrodu doda mu elegancji i ponadczasowego szyku. Taki też efekt można osiągnąć decydując się na zbudowanie niewielkich ścianek działowych z elementów ogrodzenia palisadowego Polbruk ZEN. W ten sposób z pewnością wprowadzimy pierwiastek uporządkowania wśród swobodnie rosnącej roślinności, znacząc okoliczny teren nutą równowagi i harmonii. Wykorzystanie palisady Polbruk ZEN, nie znaczy bynajmniej, że zasadniczą cechą wykreowanego krajobrazu stanie się nie przydająca uroku monotonia. Dzięki kilku dostępnym wysokościom poszczególnych elementów (16,5x11x30, 16,5x11x40, 16,5x11x60, 16,5x11x80, 16,5x11x100, 16,5x11x120 cm) oraz bogatej palecie barw (brązowy, czerwony, grafitowy, szary) możliwe staje się realizowanie różnych form architektonicznych, które dodatkowo dopasują się do kolorystyki najbliższego otoczenia.

 

 

III. Nawierzchnia okiem artysty – miraże z trapezowej kostki Polbruk Avanti

Urozmaicone wzory na nawierzchni są doskonałym przykładem na to, że efektowny ogród niekoniecznie musi być związany, tylko i wyłącznie z bogatą i wypielęgnowaną roślinnością. Trapezowa kostka Polbruk Avanti, będąc źródłem niewyczerpanego natchnienia w świecie materiałów brukowych, otwiera zupełnie nowe perspektywy w dziedzinie kreowania niepowtarzalnych i kunsztownych aranżacji nawierzchniowych.

Choć przydomowy ogródek obsadzony kwiatami pięknie prezentuje się w sąsiedztwie jednorodzinnych zabudowań, to nie dla wszystkich takie rozwiązanie może okazać się właściwe. Osoby bez żyłki ogrodnika z pewnością poszukiwać będą alternatywnych sposobów, które w znacznym stopniu uatrakcyjnią oblicze posesji. Jednym z najczęściej stosowanych zabiegów jest zwrócenie dodatkowej uwagi na projekt oraz na sposób wykonania nawierzchni otaczającej dom. Nowe możliwości, jakie pojawiają się wraz z systematycznym rozbudowywaniem oferty produktowej firmy Polbruk, zachęcają wielu odbiorców do coraz śmielszych eksperymentów w sferze aranżacji nawierzchniowych. Wśród licznych kolekcji elementów brukowych, które od lat pozwalają realizować marzenia o artystycznych wzorach nawierzchniowych, zdecydowanym faworytem pozostaje linia Polbruk Avanti. Jej trapezowy kształt stanowi sprawdzoną receptę na szybkie i efektowne ułożenie kunsztownych wzorów, które przybierać mogą różnorodne, zawiłe kształty.

Kolekcja składa się z pięciu elementów o zróżnicowanych wymiarach, co pozwala w znacznym stopniu poszerzyć horyzonty twórczej inspiracji. Niemniej niepowtarzalny efekt wizualny, jaki osiągnąć można dzięki wykorzystaniu kolekcji Polbruk Avanti, związany jest ,nie tylko z uniwersalnym i adaptującym się do rozmaitych koncepcji kształtem oraz nasyconymi barwami kostki. Za efektowny wzór powstały na nawierzchni w równym stopniu odpowiedzialna jest, charakterystyczna dla modeli o płukanej fakturze, kryształkowa struktura poszczególnych elementów, która zapewnia wielowymiarowe, a zarazem subtelne uzupełnienie kolorystyki najbliższego otoczenia domu. W momencie, gdy wiodącym trendem architektonicznym jest wznoszenie prostych, geometrycznych budynków, decyzja o stworzeniu artystycznej kompozycji nawierzchniowej z kostki brukowej Polbruk Avanti pomoże stworzyć urozmaicone otoczenie. Wzbogaci ono każdą posesję bez konieczności inwestowania nadmiernych środków oraz czasu w nieustanną pracę nad nieskazitelnym wyglądem roślinnych kompozycji.

 

 

IV. Kostki brukowe receptą na solidny i bezpieczny podjazd

Wjazd do garażu, uznawany często za integralną część nawierzchni wokół domu, w istocie rządzi się zupełnie innymi prawami. Czym należy kierować się przy doborze materiałów nawierzchniowych, które zamienią przydomowy podjazd w miejsce stylowe i funkcjonalne? Niezbędnych rad z zakresu projektowania miejsc przeznaczonych dla ruchu kołowego udziela Wojciech Średniawa, projektant firmy Polbruk.

Bezpieczny i stylowy podjazd bez wątpienia powinien stanowić nieodłączną część projektu każdej posesji, której fragment zdecydowano się przeznaczyć pod zabudowę garażową. Niemniej realizacja tego zadania już w początkowej fazie przysparza wiele trudności. Odwieczny dylemat, dotyczący estetyki i funkcjonalności tworzonych nawierzchni, w tym przypadku nakazuje jednoznacznie skłonić się ku rozwiązaniom gwarantującym, jak najwyższy poziom bezpieczeństwa i użyteczności wykreowanej przestrzeni. Z tego też powodu ze zdwojoną uwagą dobierać należy materiały, które spełniać będą rolę kluczowego budulca. Często stosowanym wybiegiem, choć znacznie obniżającym atrakcyjność posesji, jest pozostawienie podjazdu w surowym stanie i wyrównanie go jedynie za pomocą cementowej wylewki. Jednak niemniej solidny efekt, a zdecydowanie o wiele bardziej atrakcyjny wizualnie, uzyskamy decydując się na wypełnienie otoczenia garażu kostką brukową. Ze względu na intensywną eksploatację podjazd garażowy powinien być zbudowany z bardzo wytrzymałego materiału. Dlatego też warto wybierać odpowiednio sprofilowaną kostkę brukową o wysokich parametrach i grubości od 6 do 8 cm, co  pozwoli zapewnić wysoki poziom odporności na uszkodzenia spowodowane dużymi obciążeniami. Nie bez znaczenia pozostaje również stopień nachylenia wjazdu do garażu. Podjazdy zlokalizowane na płaskim terenie są zdecydowanie najbezpieczniejsze, a dodatkowo pozwalają na tworzenie urozmaiconych wzorów nawierzchniowych np. z użyciem kostki Polbruk Avanti, czy Polbruk Granito. W przypadku stromych zjazdów najlepiej dobrać natomiast materiał gwarantujący wysoki stopień bezpieczeństwa. Kolekcje płyt ażurowych firmy Polbruk, takich jak Polbruk Meba i Polbruk Greengo, z otworami umożlwiającymi odprowadzanie wody wprost do gruntu, zaprojektowano w celu tworzenia nawierzchni o wysokiej przyczepności, niwelując ryzyko wystąpienia poślizgu kół na zalegającej na powierzchni wodzie. Choć w przypadku podjazdu garażowego priorytetową kwestią jest funkcjonalność, nie można zapomnieć o harmonijnym zgraniu ze sobą poszczególnych fragmentów nawierzchni. Z tego też powodu istotna jest, nie tylko ponadprzeciętna wytrzymałość i wysoka jakość dobranych elementów brukowych, ale także ich atrakcyjny wygląd. Warto więc dobrać elementy, które kompozycyjnie będą współgrać z resztą otoczenia.  Decydując się na dobór najbardziej wytrzymałych i efektownych kolekcji kostek brukowych firmy Polbruk zyskujemy pewność, że wybór ten nie będzie chybiony, gdyż zadba nie tylko o wysokojakościowe wykończenie intensywnie eksploatowanego podjazdu, ale również o jego estetyczne i stylowe dopasowanie do najbliższego otoczenia domu.

 

 Zapraszamy na profil Polbruk na portalu ARCHISPACE:

Przeczytaj także

Dla producentów | Formy reklamowe | Regulamin | Polityka prywatności | Kontakt