X

Ta strona używa cookies (ciasteczek). Więcej informacji

Certyfikaty LEED i BREEAM - Platyna dla Armstrong!

Certyfikaty LEED i BREEAM - Platyna dla Armstrong!

Z korzyścią dla planety, populacji i portfela

GRAMY W ZIELONE

Idea zrównoważonego budownictwa opiera się na projektowaniu, budowaniu i użytkowaniu z myślą o przyszłości. Jednak, aby tworzyć obiekty, które zarówno na etapie budowy jak i w trakcie użytkowania pozostają przyjazne dla otoczenia i użytkownika, konieczne są nowoczesne technologie oraz odpowiednie materiały budowlane. Wśród rozwiązań, wpisujących się w koncepcję „zielonego” budownictwa i pozwalających spełnić te warunki, są sufity podwieszane marki Armstrong. Potwierdzają to certyfikaty LEED i BREEAM przyznawane budynkom, do których wykończenia stosowane są właśnie te innowacyjne sufity

fot.Armstrong - LEED Platinum

fot.Armstrong - siedziba Lancaster, Pensylwania - LEED Platinum i sufit metalowy CELLIO

Jednym z głównych założeń zrównoważonego budownictwa jest wysoka jakość rozwiązań projektowych, konstrukcyjnych i materiałowych oraz ich trwałość. Tłem dla tych kryteriów jest konieczność tworzenia zdrowego i bezpiecznego otoczenia miejskiego oraz pozamiejskiego poprzez zwiększanie dostępności projektowanych obiektów, ich komfort, ergonomię i przyjazność dla środowiska. Wszystko to ma służyć poprawie istniejących i kształtowaniu nowych, doskonalszych warunków do życia i pracy współczesnego społeczeństwa. Priorytetem staje się więc ograniczenie zużycia energii oraz zasobów naturalnych, redukowanie produkcji odpadów, a w związku z tym również ich transportowania na wysypiska. O tym, czy dany obiekt powstał zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa świadczą przede wszystkim przyznawane im certyfikaty, m.in. LEED i BREEM.

Sufity podwieszane dla zielonych budynków

- Odpowiednie, zaawansowane technologicznie, sufity podwieszane odgrywają niezwykle ważną rolę w tworzeniu certyfikowanych obiektów i ich wnętrz, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju – uważa Anna Baczkowska, Technical Sales Manager z firmy Armstrong. – Nasze rozwiązania pomagają w realizowaniu tego typu projektów na dwa sposoby. Przede wszystkim dają inwestorom i projektantom jasną informację „środowiskową”, dotyczy to m.in. oceny cyklu życia produktu (Life Cycle Assessment), zawartości materiałów pochodzących z odzysku, niskiej emisji szkodliwych substancji. A ponadto korzystnie wpływają na poczucie komfortu i bezpieczeństwa użytkowników, zapewniając m.in. optymalne warunki akustyczne, termiczne, wizualne, higieniczne oraz bezpieczeństwa pożarowego.

 fot.Armstrong - sufit mineralny ULTIMA+ OP i sufit mineralny ULTIMA+

 

Ważne certyfikaty

Obecnie w Polsce można przeprowadzać certyfikację budynków zielonych w systemie BREEAM International Bespoke (administrowane w Wielkiej Brytanii) oraz LEED (w USA).

LEED jest systemem certyfikacji opracowanym przez U.S. Green Building Council (USGBC), uznanym na arenie międzynarodowej, ustanawiającym standardy dla budownictwa zrównoważonego. Jego celem jest wielopłaszczyznowa ocena związana z wpływem budynku na środowisko, oceną ekonomiczności, użyciem efektywnych, przyjaznych środowiskowo technologii i procesów, ale również poprawą samopoczucia jego użytkowników. Podczas przyznawania certyfikatu brane pod uwagę są takie parametry, jak oszczędność energii, racjonalne zużycie wody, emisja CO2 czy poprawa jakości środowiska wewnątrz poszczególnych pomieszczeń.

Certyfikat LEED daje właścicielom budynków i ich użytkownikom doskonałe narzędzie do identyfikacji zielonego budownictwa. Dotyczy wszystkich rodzajów budynków – zarówno komercyjnych, jak i mieszkaniowych, w całym cyklu ich życia – od projektowania i budowy, poprzez eksploatację, aż po ich konserwację.

Z kolei BREEAM przyznawany jest przez BRE (Building Research Establishment) Global. Bierze pod uwagę wiele cech budynku, w tym jakość środowiska wewnętrznego, dostępność transportową, użyte materiały, konstrukcję, ograniczanie emisji gazów cieplarnianych, zużycie wody, energii, produkcję odpadów, ograniczanie kosztów eksploatacji oraz tworzenie zdrowego, komfortowego środowiska sprzyjającego produktywności.

- Istotne jest tu więc wszystko to, co jest dobre dla planety, populacji i portfela – podsumowuje Anna Baczkowska.

fot.Armstrong - sufit z siatki metalowej MESH METAL i wygięte w łuk panele mineralne OPTIMA CURVED CANOPY

 

Więcej niż materiał wykończeniowy

Firma Armstrong dostarcza rozwiązań, które zarówno pod względem parametrów użytkowych, jak i oceny wpływu na środowisko naturalne spełniają wymagania stawiane certyfikowanym budynkom. – Działając odpowiedzialnie jako producent, skutecznie przyczyniamy się do wzrostu świadomości w zakresie zrównoważonego budownictwa – twierdzi Anna Baczkowska. - Nasze zrozumienie wagi tych zagadnień odzwierciedla również członkostwo w Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Nie tylko promujemy zrównoważone budownictwo i zachęcamy innych do realizacji ekologicznych budynków, ale również sami realizujemy takie obiekty, używając do tego naszych produktów.

Sufity podwieszane Armstrong nie są jedynie materiałem wykończeniowym, ale mają znaczący wpływ na jakość wnętrz, kształtując m.in. ich środowisko akustyczne. Oddziałują również na jakość powietrza oraz penetrację światła dziennego. Nie bez znaczenia jest też ocena cyklu życia produktu, zawartość materiałów pochodzących z odzysku, niska emisja formaldehydu, innowacyjne rozwiązania termiczne, wizualne, a także te wpływające na bezpieczeństwo pożarowe czy higienę. Zastosowanie rozwiązań sufitowych firmy Armstrong pomaga w uzyskaniu maksymalnej ilości punktów w procesie certyfikacji, związanych z takimi kategoriami, jak „Jakość Środowiska Wnętrz”, „Energia i Atmosfera”, „Materiały i Zasoby Naturalne” czy „Innowacyjność w Projektowaniu”.

 

Czy wiesz, że…

 

Siedziba główna firmy Armstrong  w Lancaster Pensylwania uzyskała w roku 2007 certyfikat Platynowego Budynku LEED-EB dla budynku istniejącego - najwyższą i najtrudniejszą do uzyskania ocenę.

 

 

Więcej na temat rozwiązań sufitowych Armstrong: www.armstrong.pl/sufity.

Zapraszamy również na profil Armstrong na portalu ARCHISPACE:

Przeczytaj także

Dla producentów | Formy reklamowe | Regulamin | Polityka prywatności | Kontakt