X

Ta strona używa cookies (ciasteczek). Więcej informacji

Paroc: Instalacja wysokotemperaturowa a pokrycie izolacji

Paroc: Instalacja wysokotemperaturowa a pokrycie izolacji

 


 

 

Mnogość dostępnych na rynku wyrobów izolacyjnych dla instalacji technicznych sprawia, że projektanci i inżynierowie mogą się czasem pogubić w doborze optymalnego zastosowania. W przypadku systemów HVAC i instalacji przemysłowych szczególnie popularnym rozwiązaniem są maty z wełny kamiennej pokryciem warstwą aluminium. Pokrycie pokryciu jednak nierówne – na co warto więc zwrócić uwagę, porównując tego typu produkty?

W ofercie firmy Paroc znaleźć można maty izolacyjne zarówno do zastosowań grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jak też typowo przemysłowych. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku stosować można produkty z oznaczeniem AluCoat, które pokrywane są folią aluminiową wzmacnianą włóknem szklanym zatopionym w polietylenie. Tak wykończona mata charakteryzuje się współczynnikiem oporu dyfuzyjnego pary wodnej (μ) = 200 (MV2 według EN 14303:2009), dzięki czemu spełnia wymagania stawiane izolacjom przeciwkondensacyjnym dla rurociągów i urządzeń HVAC, gdzie temperatura nie przekracza 250°C. Maty te można co prawda stosować w przypadku elementów o wyższej temperaturze roboczej, lecz raczej w charakterze drugiej lub trzeciej warstwy zewnętrznej, pod warunkiem braku ryzyka przegrzania. Należy bowiem pamiętać, aby temperatura na styku wełny i folii AluCoat nie przekraczała 80°C. Przekroczenie tej wartości spowoduje stopienie polietylenu, a w konsekwencji utratę właściwości maty.

W przypadku wysokotemperaturowych instalacji przemysłowych, szczególnie gdy projekt wymaga ochrony przeciw kondensacją pary wodnej, zalecamy stosowanie specjalistycznych mat z wełny kamiennej, jednostronnie obszytych siatką z drutu stalowego ocynkowanego, pokrytych „czystą” folią aluminiową. Pokrycie typu A1 nie zawiera żadnych dodatków, w tym komponentów polietylenowych, dzięki czemu sprawdza się w przypadku izolowania wysokotemperaturowych elementów instalacji przemysłowych – rurociągów o szerokich przekrojach i rur turbin, zaworów, kołnierzy, ścian i dachów zbiorników wysokociśnieniowych, wymienników ciepła oraz innych powierzchni, gdzie wymagana jest zwiększona odporność na stałe obciążenia wysokich temperatur (np. konstrukcji usztywniających powierzchnie klejone czy pokrywy dostępu).

W tym kontekście szczególnie polecamy pokryte warstwą AL1 maty PAROC Pro Wired Mat 660 i PAROC Pro Wired Mat 680, które mogą się poszczycić mniejszym, niż w przypadku standardowych mat współczynnikiem przewodzenia ciepła. Nowe maty w ofercie Paroc zapewniają zwiększoną izolacyjność termiczną w temperaturach odpowiednio 660°C i 680°C.

 

 

 

 

Przeczytaj także

Dla producentów | Formy reklamowe | Regulamin | Polityka prywatności | Kontakt