X

Ta strona używa cookies (ciasteczek). Więcej informacji

PAROC: Projektowanie instalacji technicznych a bezpieczeństwo ogniowe. Wyjaśniamy niejasności w przepisach

PAROC: Projektowanie instalacji technicznych a bezpieczeństwo ogniowe. Wyjaśniamy niejasności w przepisach

 

 

 

 

Projektanci i wykonawcy systemów HVAC w rozmowach i na forach branżowych często zadają pytania dotyczące interpretacji niektórych przepisów zawartych w Warunkach Technicznych. Niejednoznaczne zapisy potrafią przysporzyć problemów z doborem odpowiednich parametrów izolacji, co zwłaszcza w przypadku bezpieczeństwa pożarowego konstrukcji wymaga jasnego doprecyzowania. Wraz z ekspertami Paroc przyglądamy się najczęściej zgłaszanym przez fachowców wątpliwościom.

 

W kontekście bezpieczeństwa ogniowego instalacji wodno-kanalizacyjnych i centralnego ogrzewania, jedną z najczęściej omawianych kwestii jest nierozprzestrzenianie ognia, czyli tzw. NRO. W Warunkach Technicznych, a konkretnie w dziale Bezpieczeństwo pożarowe, rozdział 6. Wymagania przeciwpożarowe dla palenisk i instalacji, paragrafie § 267 znaleźć możemy następujący zapis:

  

Izolacje cieplne i akustyczne zastosowane w instalacjach: wodociągowej, kanalizacyjnej i ogrzewczej powinny być wykonane w sposób zapewniający nierozprzestrzenianie ognia.

 

Co dokładnie oznacza ten zapis? Jakie rozwiązania są w stanie spełnić powyższy wymóg? Czym różnią się przewody i izolacje stanowiące wyrób od wykonanych z wyrobów o danej klasie reakcji na ogień? Jak dalece mogą różnić się od siebie produkty izolacyjne posiadające tę samą euroklasę reakcji na ogień? Jakie przepisy odnoszą się do odporności ogniowej przewodów wentylacyjnych, a jakie – do przewodów oddymiających?

 

Na te i inne często zadawane pytania odpowiedzi znaleźć można w materiale firmy Paroc - sprawdź.

 

Przeczytaj także

Dla producentów | Formy reklamowe | Regulamin | Polityka prywatności | Kontakt