X

Ta strona używa cookies (ciasteczek). Więcej informacji

Bezpieczny słup kompozytowy

Bezpieczny słup kompozytowy

 
 
 
 
Projektowanie bezpiecznych dróg to ważne i odpowiedzialne zadanie dla projektantów i administracji drogowej. W Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/96/WE z dnia 19.11.2008 w sprawie zarządzania bezpieczeństwem infrastruktury Drogowej wskazano infrastrukturę drogową jako główny filar polityki bezpieczeństwa ruchu drogowego, który powinien w znacznym stopniu przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków w krajach Wspólnoty. 
Niestety, na polskich drogach mamy wciąż dużą liczbę wypadków drogowych związanych z najechaniem pojazdu na słupy oświetleniowe, energetyczne i teletechniczne instalowane w pasie drogowym. W roku 2017 doszło do ponad 550 wypadków ze słupami, w których zginęło 71 osób, a 657 zostało rannych. Z tytułu tych wypadków budżet państwa poniósł łączne koszty na poziomie 798 mln zł.
 
 
Czy można zatem zredukować skutki tych tragicznych wypadków? To pytanie stało się wyzwaniem dla firmy Alumast S.A., która opracowała i wprowadziła na rynek bezpieczne słupy oświetleniowe certyfikowane na zgodność z normą „PN-EN 12767 - bierne bezpieczeństwo konstrukcji wsporczych dla urządzeń drogowych” w klasie bezpieczeństwa (70,NE,2).

 
Oznacza to, że kompozytowe słupy produkowane w Alumast S.A. przy prędkości pojazdów 70km/h w chwili zderzenia wykazują cechy biernego bezpieczeństwa nie pochłaniając energii zderzenia, a przeciążenia na kierowców i pasażerów nie powodują obrażeń.
Dzięki projektowaniu dróg z zastosowaniem bezpiecznych słupów kompozytowych można eliminować zagrożenia, a także uzyskać znaczne oszczędności inwestycji na poziomie 54% poprzez wyeliminowanie barier ochronnych, które byłyby zainstalowane w przypadku osłaniania słupów nieposiadających cech biernego bezpieczeństwa. Słupy kompozytowe oprócz tych wyjątkowych walorów mają również sporo właściwości użytkowych, do których zaliczyć należy: brak korozji, ultralekka waga, łatwość instalacji, odporność na UV, ponadto kompozyty są dielektrykami, które nie przewodzą prądu, stąd nie wymagają konieczności uziomów.
Szanowni Projektanci, zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Internetowej, aby poznać wszystkie zalety słupów kompozytowych. Chętnie też udzielimy informacji na indywidualne zapytania związane z projektowanie bezpiecznej i estetycznej infrastruktury oświetlenia drogowego.

Zapraszamy do kontaktu: 

Monika Szewczyk
Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu
Sales and Marketing Director

 

 

 

 

Przeczytaj także

Dla producentów | Formy reklamowe | Regulamin | Polityka prywatności | Kontakt