Informacje dla Klienta / wykonawcy zabudowy
Produkty POLBRUK® w procesie produkcji i magazynowania poddawane są zaawansowanym procesom kontrolnym.
Wszystkie nasze wyroby produkujemy zgodnie z normami europejskimi przyjętymi przez Polski Komitet Normalizacyjny i znakowanymi jako PN-EN. Dla wyrobów, których nie można oceniać wg tych norm, jako dokument odniesienia stosujemy krajowe aprobaty techniczne.
Dla produkowanego asortymentu stosujemy odpowiednio następujące dokumenty odniesienia:
- dla betonowej kostki brukowej o grubości ≥ 6 cm – normę PN-EN 1338:2005 oraz PN-EN 1338:2005 /AC:2007 Betonowe kostki brukowe. Wymagania i metody badań.
- dla betonowej kostki brukowej o grubości 4 cm – Aprobatę Techniczną IBDiM.
- dla krawężników, obrzeży – normę PN-EN 1340:2004 oraz PN-EN 1340:2004 /AC:2007 Krawężniki betonowe. Wymagania i metody badań.
dla płyt chodnikowych – normę PN-EN 1339:2005 oraz PN-EN 1339:2005 /AC:2007 Betonowe płyty brukowe. Wymagania i metody badań.
- dla elementów małej architektury – normę PN-EN 13198:2005 Prefabrykaty betonowe. Elementy małej architektury ulic i ogrodów.
- dla bloczków betonowych – normę PN-EN 771-3:2005 Elementy murowe z betonu kruszywowego
- dla betonowych płyt ściekowych – Aprobatę Techniczną IBDiM
- dla betonowych płyt Meba - Aprobatę Techniczną IBDiM
- dla gazonów betonowych – Aprobatę Techniczną IBDiM
- dla ekologicznej kostki brukowej Klimapor – Aprobatę Techniczną IBDiM
Polbruk S.A. w swej działalności stosuje obowiązujące przepisy prawne, tj.:
1. Ustawa o wyrobach budowlanych z dnia 16 kwietnia 2004r. (Dz. U. Nr 92, poz. 881).
2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 11 sierpnia 2004r. w sprawie sposobów deklarowania zgodności wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (Dz. U. Nr 198, poz. 2041).
3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie systemów oceny zgodności, wymagań, jakie powinny spełniać notyfikowane jednostki uczestniczące w ocenie zgodności, oraz sposobu oznaczania wyrobów budowlanych oznakowaniem CE (Dz. U. Nr 195, poz. 2011).
Wszystkie nasze wyroby objęte są systemem zakładowej kontroli produkcji, posiadają badania typu oraz podlegają bieżącej kontroli. Dla poświadczenia zgodności wyrobów z wymaganiami określonymi w specyfikacjach technicznych (normach, aprobatach technicznych), dla poszczególnych wyrobów /po spełnieniu wymagań w zakresie kontroli/ wydajemy dokument „Deklaracja Zgodności”.
Wszystkie wyroby po przejściu kontroli z wynikiem pozytywnym oznakowane są znakiem budowlanym, bądź znakiem CE, co upoważnia do wprowadzenia ich do obrotu. Oznakowanie znakiem budowlanym, bądź CE umieszczane jest na etykiecie informacyjnej przyklejanej do każdego pakietu wyrobu.
Polbruk S.A. jako producent gwarantuje Państwu, zgodnie z powyższymi informacjami - właściwą jakość i trwałość swoich wyrobów pod warunkiem zachowania warunków prawidłowiej zabudowy.
Warunki prawidłowej zabudowy
Podbudowa
Szczególnie istotne jest wykonanie właściwej podbudowy pod betonową kostkę brukową, płyty chodnikowe i płyty ażurowe. Podbudowa powinna być wykonana zgodnie z projektem uwzględniającym rodzaj gruntu, warunki odwodnienia i sposób eksploatacji.
Nie zachowanie tego warunku może spowodować uszkodzenie krawędzi przylicowych.
Sprawdzenie dostarczonego materiału przed zabudową
Przed rozpoczęciem prac należy sprawdzić, czy dostarczony materiał jest zgodny z zamówieniem lub z danymi na dokumencie dostawy WZ. Ponadto należy natychmiast skontrolować, czy materiał nie wykazuje uszkodzeń transportowych lub innych widocznych braków. Wszelkie wątpliwości dotyczące wyrobów należy zgłaszać przedstawicielom firmy POLBRUK S.A. przed zabudową wyrobu.
Fugowanie nawierzchni z kostek i płyt
Przy układaniu kostek i płyt należy zachować spoiny – fugi, które nie powinny być mniejsze niż 2-3 mm. Znajdujące się na kostce fabrycznie wykonane wypustki dystansowe nie zwalniają z obowiązku zachowania odpowiedniej fugi. Do fugowania nawierzchni z kostki brukowej (wypełniania szczelin między kostkowych) należy stosować piaski płukane z pewnego źródła. Zastosowanie piasków zbyt drobnych lub zapylonych może powodować trwałe zanieczyszczenie powierzchni.
Nie zachowanie warunku odpowiedniej wielkości fugi może spowodować uszkodzenie krawędzi przylicowych.
Fugowanie krawężników i obrzeży
Dla krawężników i obrzeży również należy zachować odpowiednie szerokości spoiny – fugi nie mniej niż 3-5 mm. Producent nie zaleca fugowania spoin tych elementów. W przypadku konieczności fugowania zaleca się wykonać to masami elastycznymi. Ławy pod krawężniki i obrzeża należy wykonywać zgodnie z projektem.
Nie zachowanie tego warunku może spowodować uszkodzenie krawędzi przylicowych.
Zabudowa wyrobów
Betonowe kostki brukowe itp. mogą wykazywać niejednolitość w zabarwieniu spowodowaną nieuniknionymi zmianami właściwości surowców (piasek, żwir, cement). Składniki te posiadają naturalną zmienność kolorystyczną. W celu zmniejszenia naturalnych różnic kolorystycznych, należy układać powierzchnie z kilku palet na raz (min. 3 palety). Mieszanie kostek brukowych w procesie zabudowy prowadzi do uzyskania jednolitości i naturalności nawierzchni. Układanie powierzchni z pojedynczych palet warstwa po warstwie prowadzi do powstawania wyraźnych różnic w odcieniu układanej nawierzchni.
Użytkowanie i pielęgnacja
Betonowa kostka brukowa itp. jest materiałem, który doskonale przenosi obciążenia związane z ruchem pieszym, czy kołowym. Jednakże nie jest materiałem odpornym na zabrudzenia zewnętrzne
(ziemia, glina, oleje silnikowe, kawa, wino, itp.). Należy zatem dbać o utrzymanie czystości powierzchni z kostki brukowej i nie doprowadzać do powstawania wyżej opisanych zanieczyszczeń.
Istnieje możliwość zastosowania środków impregnujących, które poprawiają warunki utrzymania powierzchni w czystości, jednakże czynności związane z impregnowaniem trzeba cyklicznie powtarzać ze względu na ograniczony czas skutecznego działania impregnatu. Rynek oferuje szeroki asortyment środków przeznaczonych do impregnacji.
Na powierzchnie ułożoną z kostki brukowej itp. nie należy zrzucać żadnych ciężkich przedmiotów o ostrych krawędziach, nie należy ich także po powierzchni ciągnąć. Działanie takie może spowodować trwałe uszkodzenia mechaniczne.
Podczas pierwszego okresu zimowego po ułożeniu nawierzchni nie należy stosować środków odladzających.
Do czyszczenia nawierzchni z kostki brukowej można stosować myjki ciśnieniowe.
Wykwity wapienne
Na powierzchni betonowych elementów brukowych (kostka brukowa, krawężniki itp.) mogą występować wykwity wapienne w postaci białych nalotów. Występowanie powyższego zjawiska jest związane z naturalnymi procesami zachodzącymi w dojrzewającym betonie i nie wpływa negatywnie na jego właściwości. Wykwity nie są wadą wyrobu, podlegają zanikaniu pod wpływem warunków atmosferycznych oraz poprzez normalne użytkowanie nawierzchni. Wykwity nie stanowią podstawy do reklamacji.
Uwaga: Nie należy impregnować kostki na której wystąpił wykwit wapienny, ponieważ działanie takie może spowodować zatrzymanie procesu naturalnego ich zanikania.
WARUNKI GWARANCJI
Polbruk S.A. gwarantuje Kupującemu jakość sprzedawanych wyrobów i ich zgodność z dokumentami odniesienia. Sprzedawane wyroby (zakwalifikowane jako wyroby budowlane) dopuszczane są do obrotu według przepisów krajowych określonych w Ustawie o wyrobach budowlanych z dnia 16 kwietnia 2004 roku. Wyroby posiadają Deklaracje Zgodności oraz oznakowane są znakiem budowlanym lub CE. Każda paleta / opakowanie wyrobu posiada etykietę: „Informacja o wyrobie” zawierającą dane o dokumencie odniesienia, na zgodność z którym produkowany był wyrób oraz o cechach jakościowych wyrobu.
1. Okres gwarancji na wyroby wyprodukowane przez Polbruk S.A.wynosi 3 lata.
2. Uprawnienia z tytułu gwarancji Kupujący nabywa pod warunkiem pełnej i terminowej zapłaty za odebrane wyroby.
3. Polbruk S.A. jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu gwarancji, jeżeli Kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy.
4. W przypadku, gdy wymiana lub naprawa wyrobu jest utrudniona lub niosłaby ze sobą znaczne koszty, a wada wyrobu nie ma istotnego wpływu na jego przydatność dla Kupującego, Polbruk S.A. może odpowiednio obniżyć cenę wyrobu za zgodą nabywcy.
5. W przypadku stwierdzenia wad wyrobu nabywca jest zobowiązany do wstrzymania się z wbudową wyrobu i poinformowania Polbruk S.A. - przez złożenie pisemnej reklamacji. Jeżeli nabywca wbudował wyrób z wcześniej stwierdzonymi wadami, producent nie ponosi kosztów rozbiórki i ponownej zabudowy wyrobu.
6. Kupujący traci uprawnienia z tytułu gwarancji za wady wyrobu, jeżeli nie zawiadomi Polbruk S.A.o wadzie w ciągu 7 dni od chwili jej wykrycia.
7. W przypadku stwierdzenia wad w trakcie użytkowania wyrobu Kupujący powinien złożyć reklamację na piśmie, w miejscu zakupu wyrobów (Działy Sprzedaży Polbruk S.A., Punkty Dealerskie Polbruk S.A.) lub u Szefów Regionów Polbruk S.A., w przypadku kontraktów bezpośrednio przez nich obsługiwanych. Reklamacja zostanie rozpatrzona w terminie 14 dni od dnia otrzymania pisma reklamacyjnego. Kupujący otrzyma pisemną odpowiedź w sprawie wniesionej reklamacji. W przypadku uznania reklamacji Polbruk S.A. przedstawi warunki usunięcia szkody.
8. Nie podlegają gwarancji dopuszczone przez dokumenty odniesienia:
- odchylenia w wymiarach i wyglądzie wyrobu,
- wykwity w postaci białego nalotu,
- odchyłki w kolorze uwarunkowane procesem produkcyjnym.
9. Wyroby niepełnowartościowe, tzw. braki nie są objęte gwarancją.
10. Gwarancją nie są objęte wady i uszkodzenia wyrobów powstałe w wyniku:
- niewłaściwego zaprojektowania lub wykonania podbudowy,
- niewłaściwego doboru wyrobu do rodzaju i wielkości obciążeń,
- niezgodnego z zasadami sztuki budowlanej montażu zakupionych wyrobów,
- niewłaściwego użytkowania, niezgodnego z przeznaczeniem i właściwościami zakupionych wyrobów
- niewłaściwego składowania lub transportu wyrobów.
11. Warunkiem zgłoszenia roszczenia w ramach gwarancji jest przedstawienie przez Kupującego:
- oryginału faktury zakupu wyrobów,
- dokumentów WZ w oryginale.
12. W przypadku sprzedaży konsumenckiej obowiązują przepisy ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie kodeksu cywilnego (DZ. U. z 2002 r. Nr 141 poz. 1146).
DODATKOWE INFORMACJE
1. Wyroby są sprzedawane na zwrotnych paletach transportowych i zabezpieczone taśmą lub folią.
2. Niektóre typy kostek brukowych mają kostki brzegowe i połówkowe, które są oferowane wraz z kostkami podstawowymi w ściśle określonej ilości na m2. Ewentualny nadmiar kostek brzegowych i połówkowych nie podlega zwrotowi, zaś ich ewentualny niedobór powinien być uzupełniony przez docinanie kostek podstawowych.
3. Zapotrzebowanie kostek brukowych na m2 układanej powierzchni obejmuje także fugi i zgodnie z tym wyroby będą tak dostarczane, żeby można było z nich ułożyć powierzchnię zamówioną przy zachowaniu wymiaru siatki (należy uwzględnić ewentualne odcinki). Prawie wszystkie rodzaje kostki brukowej posiadają specjalne dystansowe występy, jednakże nie są one wystarczające, aby zastąpić niezbędne fugi, których wielkość zależnie od systemu wynosi od 2 mm do 3 mm.
4. Celem zapewnienia identyfikowalności wyrobu prosimy Klientów o zachowanie etykiet – z informacją o wyrobie.